ERASMUS MOBILNOSTI

PRIMJERI DOBRE PRAKSE IZ CELJA, SLOVENIJA

Od 12. do 18. veljače šest nastavnika Gimnazije Dubrovnik i ravnateljica proveli su tjedan dana na mobilnosti razmjene primjera dobre prakse u Gimnaziji Lava u Celju, Slovenija. Gimnazija Lava u sklopu Školskog Centra Celje jedna je od sedam škola u sklopu ovog centra.

Gimnazija Lava jedna je moderna europska škola koja prati trendove obrazovanja i od koje se sigurno može puno naučiti. Svi sudionici imali su odvojeno organiziran program unapređenja kompetencija vezano za njihovu struku biologije, kemije, povijesti, fizike, španjolskog jezika i vođenja ustanove. Dobili su uvid u jednu od stalnih izvannastavnih aktivnosti Gimnazije Lava koja je oformljena 2011. – robotika. Učenike na satovima robotike uče računalnom razmišljanju u timskom radu. Bila je velika čast ovakvu radionicu posjetiti baš u Celju jer ova škola prednjači na europskoj sceni u robotici: natjecali su se na 5 svjetskih prvenstava (Nizozemska, Brazil, Kina, Kanada i Online 2021.) Profesorica španjolskog jezika Anja Vlahov imala je priliku razgovarati s izvornim govornicima španjolskog jezika budući se u isto vrijeme u Gimnaziji Lava odvijala još jedna Erasmus+ mobilnost koju ova škola ima s partnerskom školom IES Mar de Alboran, Estepona, Španjolska. Također kao suvoditeljica programa Škola Ambasador EU parlamenta imala je priliku vidjeti primjere dobre prakse tog istog programa u iskusnijoj Gimnaziji Lava. Profesorice kemije i biologije Slađana Bošković Bećir i Linda Jurkić imale su priliku posjetiti izvrsno opremljen laboratorij gdje učenici pripremaju i samostalno izvode kemijske pokuse te ih prezentiraju na satu i prirodoslovnim radionicama primjenjujući praktično znanje iz kemije i biologije. Profesorice fizike Mares Golubović i Andrea Sebastijan, osim razgovora s nastavnicima, analizirale su i usporedile metode poučavanja i održavanja motiviranosti učenika posebice u projektnom učenju, saznale su kako uz redovnu nastavu, Gimnazija Lava nudi mogućnost učenja i o astronomiji u sklopu izvannastavne aktivnosti. Osim navedenih primjera dobre prakse, od iznimne je važnosti Gimnaziji Dubrovnik bilo donijeti nove sadržaje pa je tako ravnateljica Katarina Tolja svoj stručni posjet posvetila razgovoru s ravnateljima i promišljanjem o načinima uvođenja novih sadržaja poput podcast programa u kojem učenici na inovativan način diskutiraju o aktualnostima na lokalnoj i globalnoj sceni. Program kojem je posebno dala pozornost je svakako tzv. Europski odjel, koji u svom programu nudi razmjenu učenika u 2.razredu, razne početničke tečajeve manje zastupljenih stranih jezika, posjet Slovenskom parlamentu u trećem razredu te posjete ambasadora i ambasadama zemalja članica EU pa je tako već ove godine škola započela s uvođenjem nastave portugalskog jezika. Iako Gimnazija Dubrovnik provodi ove aktivnosti potrebno ih je oformiti u jedan novi odjel pod nazivom Europski odjel po uzoru na Gimnaziju Lava. Uz nastavnike i njihovu mobilnost u Celje je otputovalo i 24 učenika drugih razreda koji su imali priliku pohađati nastavu u ovoj školi i upoznati se sa slovenskim sustavom obrazovanja, usporediti ga s hrvatskim i po povratku informirati o primjerima dobre prakse svoje kolege u Gimnaziji Dubrovnik. Učenici su također osvijestili činjenicu kako su u školi podučavani istim inovativnim metodama kao i drugdje u EU te, što je najvažnije, da se bore za isti zajednički cilj surađujući s kolegama u EU za zeleniju Europu smanjujući štetne čimbenike. Posjetili su Bled, Ljubljanu i skijali na Rogli u sklopu zajedničkog cilja povećanja nastave na otvorenom i upoznavanja kulturne baštine Slovenije. Sve navedeno preduvjet je za jačanje uistinu zajedničke europske baštine kao temelj promicanja koncepta aktivnog građanstva.

Erasmus+ projekt „Aktivno uči-planet ne muči“ u sklopu kojeg je planirana ova mobilnost za svoje ciljeve ima

1. Ojačati europsku dimenziju poučavanja

2. Povećati vrijeme provedeno na otvorenom tijekom školske godine

3. Povećati kvalitetu poučavanja i učenja podupiranjem stručnog usavršavanja nastavnika, ravnatelja i drugog školskog osoblja korištenjem novih tehnologija i inovativnih metoda poučavanja, a koji su ovom mobilnosti u potpunosti ispunjeni.

Po povratku s mobilnosti u tijeku su radionice i primjenjivanje novih metode poučavanja, izrađuje se plakat, a u suradnji s ostalim srednjim školama Grada Dubrovnika prikazat će se i kratki film o ovom tjednu provedenom u Celju, o čemu ćemo pravovremeno izvještavati. Uspostavljena je također nova suradnja sa srednjom školom EIS Mar de Alboran iz Estepone, Španjolska čija ravnateljica i ispitna koordinatorica će u lipnju 2023. posjetiti Gimnaziju Dubrovnik u sklopu pripremnog posjeta za buduću suradnju u školskoj godini 2023./2024. u kojoj će sudjelovati učenici 2. ili 3. razreda Gimnazije Dubrovnik u sklopu Erasmus+ mobilnosti učenika. Uistinu smo ponosni što možemo kroz ovaj program, budući smo akreditirana ustanova do 2027.god., omogućiti učenicima i nastavnicima stjecanje novog iskustva i jačanje stečenih kompetencija.

15.03.2023. | 12:45 | objavio: tajništvo

ERASMUS GIMNAZIJA LAVA-VELJAČA 2023.